Avukat Erdem Akçay

Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması Nedeniyle Boşanma

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Şubat 3, 2015

Önceki yazılarımızda boşanma sebeplerinden bahsedilmişti. Bu sebeplerden birisi dayanak gösterilen boşanma davasının yargılaması neticesinde, boşanmaya karar verilebileceği gibi, boşanma talebi reddolunabilir. Talebin reddedildiği durumda ne olacaktır? Aralarında var olan anlaşmazlıklar ortadan kalkacak mıdır? Bu anlaşmazlıkların üzerine bir de boşanma davası yaşanmış iken, tarafların evlilik birliğini devam ettirmeleri her durumda mümkün değildir.

Kanun, reddedilmiş bir boşanma davasından sonra eğer eşler evlilik birliğini sağlayamamışlarsa ve önceki davanın kesinleşmesinden itibaren 3 yıl geçmiş ise, evlilik birliğinin sarsılmış olacağını ve eşlerden birinin talebi ile boşanmaya karar verileceğine hükmetmiştir.

Ortak hayatın yeniden kurulamaması nedeniyle boşanma davası açılıp açılamayacağını, aşağıdaki test aracılığıyla öğrenmeniz mümkündür:

[chained-quiz 2]

Ortak hayatın yeniden kurulamaması nedeniyle boşanma davasında hakim, reddolunan davanın kesinleşme tarihini ve bu tarihten sonra ortak hayatın kurulup kurulamadığını inceleyecektir. Yargıtay kararına göre eğer sonraki davada yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat talebi mevcut ise delillerin değerlendirilmesi gerekir.

4 Yorum

 • melis y*** diyor ki:

  Merhaba ben 7 senedir evliyim 2 çocuğum var ama 3 senedir eşimle hiç bir şekilde görüşmüyoruz 2012 de açtığım dava düştü ve 2016 da yeni bi dava daha açtım hiç bi isteğim yok diğer taraftan çekişmeli olarak açtım davayı eşim de cezaevinde şu an acaba nasıl olur bu tek celsede ayrılabilir miyim yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim..

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Sorunuz eksik bilgiler içerdiği net bir yanıt vermek mümkün değil. Eğer konuda belirtilen durumdaysanız, davanız kabul edilecektir.

 • hatice s*** diyor ki:

  merhabalar 9 senedir evliyim 1 çocuğum var ve 2.çocuğuma hamileyim. eşimin beni aldatması sebebiyle boşanma davası açmak istiyorum evliliğimizin temel yapısı olan sadakat ve güven duvarı artık yok nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum Yapabilirsiniz