Soru: İnternetten Bana Hakaret Ediliyor, Ne Yapabilirim?

Soru: İnternetten Bana Hakaret Ediliyor, Ne Yapabilirim?

Soru:

İnternette adıma açılmış ve hakaret içeren bir blog adresi bulunmakta. Savcılığa başvurdum fakat blogu açan kişinin IP adresi Amerika’da göründüğünden müdahale edemeyeceklerini bildirdiler. Ardından yeni çıkan yasa ile birlikte hemen TİB’e dilekçe yazdım, fakat onlardan da bir sonuç çıkmadı. Şu durumda ne yapmalıyım? Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Yanıt:

Bu türdeki suçlarda öncelik yayının durdurulması olmalıdır. İçerik sağlayıcıya(suçu işleyen genelde bu kişidir), ona ulaşılamazsa yer sağlayıcıya(kısaca sunucu sağlayıcısı diyebiliriz) ulaşarak yayına son verilmesi sağlanabilir. Bu iki seçenekten sonuç alınamaması halinde hakim kararıyla erişimin engellenmesi yoluna başvurulabilir.

Suçu işleyenin cezalandırılması için ise belirttiğiniz şekilde adli makamlara şikayetçi olunabilir. Şüphesiz ki, Cumhuriyet Savcılığı gerekli araştırmayı yaparak soruşturmayı neticelendirecektir ancak başvurunuzun içeriğinin soruşturmayı kolaylaştırıcı olması ve bilişim ile ilgili bilgilere yer vermesi faydanızadır.

Kategori: Ceza Hukuku
Yazar: Avukat Erdem Akçay

Yorumlar

  • Selda diyor ki:

    Bu tür suçlara özel bir birim oluşturulmalı. Davalar çok uzun sürüyor. Sonunda da bir yerde tıkanıp kalabiliyor. Gerçek hayatta nasıl kimliğimiz varsa İnternet’te de herkesin kimliği belli olmalı.

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "Soru: İnternetten Bana Hakaret Ediliyor, Ne Yapabilirim?" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.