Soru: İnternetten Bana Hakaret Ediliyor, Ne Yapabilirim?

Yazılma Tarihi:
Güncellenme Tarihi: 2014-08-05

Berkay Bey’in Sorusu:

İnternette adıma açılmış ve hakaret içeren bir blog adresi bulunmakta. Savcılığa başvurdum fakat blogu açan kişinin IP adresi Amerika’da göründüğünden müdahale edemeyeceklerini bildirdiler. Ardından yeni çıkan yasa ile birlikte hemen TİB’e dilekçe yazdım, fakat onlardan da bir sonuç çıkmadı. Şu durumda ne yapmalıyım? Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Yanıt:

Bu türdeki suçlarda öncelik yayının durdurulması olmalıdır. İçerik sağlayıcıya(suçu işleyen genelde bu kişidir), ona ulaşılamazsa yer sağlayıcıya(kısaca sunucu sağlayıcısı diyebiliriz) ulaşarak yayına son verilmesi sağlanabilir. Bu iki seçenekten sonuç alınamaması halinde hakim kararıyla erişimin engellenmesi yoluna başvurulabilir.

Suçu işleyenin cezalandırılması için ise belirttiğiniz şekilde adli makamlara şikayetçi olunabilir. Şüphesiz ki, Cumhuriyet Savcılığı gerekli araştırmayı yaparak soruşturmayı neticelendirecektir ancak başvurunuzun içeriğinin soruşturmayı kolaylaştırıcı olması ve bilişim ile ilgili bilgilere yer vermesi faydanızadır.

İstanbul Barosu levhasına kayıtlı olarak Avcılar, İstanbul'da hukuki faaliyetlerine devam eden Av. Erdem Akçay tarafından oluşturulmuş içeriğin izinsiz kopyalanması yasaktır. Alıntı yapılırken kaynak gösterilmesi gereklidir. Yazar hakkında bilgi için Hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.