TCK 14 – Seçimlik Cezalarda Soruşturma

TCK 14, cezasında hapis ve adli para cezası arasında hakime seçim imkanı tanıyan suçlarla ilgili olarak TCK 11 ve 12 için bir sınırlama getirerek, bu suçlar için soruşturma ve kovuşturma yapılamayacağını belirlemektedir.

TCK 14 – Seçimlik Cezalarda Soruşturma

TCK 14, TCK madde 11 ve 12 için bir sınırlama getirmektedir. Buna göre eğer suçun yasadaki cezası hapis cezası ile adli para cezasından birinin uygulanmasında seçim hakkı tanıyorsa, bu fiil için soruşturma ve kovuşturma yapılamayacaktır. Madde gerekçesine göre hapis ve adli para cezası arasında hakime seçim tanıyan fiiller, genellikle korkulacak derecede tehlike yaratmayan türde oldukları için bunlar hakkında soruşturma veya kovuşturma yapmak gerekmeyecektir.

TCK 14

Seçimlik cezalarda soruşturma
Madde 14- (1) 11 ve 12 nci maddelerde belirtilen hallerde, soruşturma konusu suçun yer aldığı kanun maddesinde hapis cezası ile adli para cezasından birinin uygulanması seçimlik sayılmış ise soruşturma veya kovuşturma açılmaz.

Yazar: Avukat Erdem Akçay

Yorumlar

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "TCK 14 – Seçimlik Cezalarda Soruşturma" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.