Avukat Erdem Akçay

Soru: Dava Nasıl Açılır?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ağustos 17, 2015

En temel esasta davalar, hukuk ve ceza davaları olarak ikiye ayrılmaktadır. Ceza davaları suç duyurusu ile başlarken, hukuk davaları başvuru ile başlar. Ceza davaları ile bilgiye bir diğer yazıda değineceğimizi belirterek, hukuk davalarının nasıl açıldığı konusunda bilgilere bu yazıda yer vereceğiz. Bu yazıda sadece, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na tabi davalardan bahsedilecektir.

Dava açmak, mahkemeden bir hakkın talep edilmesidir. Hak talebi, bir kişiye ya da kuruluşa yöneltilmiş olabilir. Mahkeme gerekli araştırmayı ve değerlendirmeyi yaparak, hakkın hak sahibine verilmesine karar verecektir.

Dava nasıl açılır?

Dava, yetkili ve görevli mahkemeye verilecek dilekçe ile açılır. Yargılamanın yapılabilmesi için gerekli harç ve gider avansı, Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükmünce peşin olarak mahkeme veznesine ödenmek zorundadır. Bu işlemlerin ardından dilekçenin mahkeme esasına kaydedilecek ve davanız açılmış sayılacaktır.

Dava açmak bu kadar kolay mı?

Davanın açılışı bir dilekçe ile mümkün olsa da, unutumamak gerekir ki dilekçenin içeriği, davanın takibi, delillerin ve dayanakların ortaya konulması, itirazlar, temyiz başvurusu, vb gibi birçok husus dava sürecinde davacıyı beklemektedir. Bu nedenle başvuru yapan öncelikle bu konularda yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Aksi halde, genel anlamda haklı olduğunu düşünen davacı, usul ve esas kurallarına uyamadığı için davasını kaybedebilir, hatta karşı tarafa maddi ödeme yapmak zorunda kalabilir.

Bir diğer önemli konu ise davanın hukuki bilgi eksikliği nedeniyle de olsa kaybedilmesi halinde, aynı davanın tekrar açılmasının mümkün olamayacak olmasıdır. Dolayısıyla dava açılırken, gelecekte olacaklar da hesaplanmalıdır.

Dava açmalı mıyım, açmamalı mıyım?

İnsanın haksızlığa tahammül etmesi beklenemez. Bu nedenle, haksızlığa uğradığı düşünen kişinin dava açmak kadar doğal bir hakkı yoktur. Anayasa da, bu hakkın varlığını ortaya koymaktadır. Ancak, dava açmak, davayı kazanmak anlamına gelmemektedir. Dava açılınca mahkemenin, sizin adınıza her ayrıntıyı araştıracağını, eninde sonunda doğruya ulaşacağını ve mutlaka sizin haklı olduğunuz yönünde karar vereceğini düşünmemelisiniz. Mahkeme, mevzuata uygun karar verir. Dava açarken bunları düşünmeli, davayı kazandığınız ya da kaybettiğiniz takdirde davanın size kaç liraya ve ne kadar zamana mal olacağını düşünmelisiniz. Bununla birlikte, hak kaybının ortadan kaldırılması için uzlaşma gibi yöntemlere de başvurabileceğinizi unutmamalısınız.

Dava açmak ücretli midir?

Dava açarken, yargılama harcı ve gider avansı yatırmanız gereklidir. Bunun yatırılmaması halinde davanız reddolunabilir.

Davayı nerede açmalıyım?

Öncelikle uyuşmazlık konunuzla ilgili olarak görevli mahkemeyi, sonra yetkili mahkemeye tespit etmelisiniz.

Avukat tutmak zorunda mıyım?

Avukat tutmak zorunda değilsiniz. Ancak usul ve esas kurallarını bilmeden, hukuki bilgiden yoksun şekilde bir davanın takip edilmesinin pek mümkün olmadığı hatırlanmalıdır.

Kategori: Soru Cevap

28 Yorum

 • Elif g*** diyor ki:

  Merabalar benim birden fazla sorum olucak biliyorum burası soru sorma yeri degil ama nereye sorcamı bilmiyorum. şimdiden teşekür ediyorum .ben bir yıla yakın eşimden ayrıldım iki tane kız cocuklarımız var 6.ile 4yaşlarındalar velayetlerini annaşmalı olarak ben babalarına verdim mahkeme bana her hafta görme yetkisi verdi ama eski eşim cocuklarımı bana göstermiyor bende dava açıp cocuklarımı geri almak istiyorum ne yapmalıyım yada davayı açsam nekadar faydalı olur lütfen bilgilendirin beni şimdiden cook teşekür ediyorum

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Çocukla kişisel ilişkiyi hangi sıklıkla kuracağınız konusunda elinizde bir karar mevcut. Eşiniz karara uymuyorsa, icra takibi ile çocuğunuzu görebilirsiniz. Velayetin değiştirilmesi için dava açmak, çocukların velayetini almamış tarafın hakkıdır. Bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

 • Efe G**** diyor ki:

  Merhaba ben bir oyun şirketine dava açmak istiyorum yaklaşık 400 500 tl arasında param gitti nasıl bir dava açabilirim kazanma ihtimalim nedir nasıl yaparım kanıtlarımda olucak yardım edin.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Çok sayıda dava türü bulunmakta. Talebinize göre yetkili ve görevli mahkeme belirlenecektir.

 • Elif n*** diyor ki:

  Ben bi tehdit mesajları için dava açmak istiyorum lakin nerede nasıl ne kadar ücretle yapılacağını bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Ceza yargısı ile iglil olduğu için siz sadece şikayetçi olabilirsiniz. Davayı Cumhuriyet Savcılığı açabilir. Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vererek ya da karakola başvurarak şikayetinizi dile getirmeniz gerekli.

 • Dılvin B**** diyor ki:

  Merhabalar. Ben tanımadığım bir kadınla eve çıktım. Öğrenciyim bu arada.Kadin eve girerken 500 peşin istedi benden depozitoyu verdim. 8 gün kaldim ve ordan çıkmak zorunda kaldim. Kadına kaldığım günün parasını kesmesini söyledim fakat kesmeyecigini söyledi 8 günden bir sey olmadığını falan söyledi. Fakat 3 aydır paramı alamıyorum üstelik numaramı da engelledi ulaşamayayım diye. Paramı vermedigine dair kanıtım da var şahitlerim de. Dava açarsam alır miyim?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   İcra takibi yaparak size olan borcunu ödemesini isteyebilirsiniz.

 • Aydın Y*** diyor ki:

  Merhabalar benim sorum var bir şahıs tarafından saldırıya uğradım aracım parçalandı ve bununla alakalı nereye nasıl başvurmam gerekir

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Haksız saldırıyı yapan hakkında Cumhuriyet Savcılığına şikayetçi olabilirsiniz. Ayrıca hukuk mahkemelerinde tazminat davası açabilirsiniz.

 • I**** diyor ki:

  8 sene once yaşanmış bir tecavüz davası acabilir miyim ve süreç ne olur yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Dava zamanaşımı süresi 15 yıl olduğu için Cumhuriyet Savcılığına başvuru yapabilirsiniz. Cumhuriyet Savcılığı soruşturmayı yapıp, gerekli gördüğü takdirde iddianame düzenleyerek dava açacaktır.

 • hikmet e*** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey ben 5 yasindaki oglumun ismine ek isim vereyim dedim asliye hukuk mahkemesine dava acmami soyledi nufus muduru yazinizda bahsettiniz harc ve gider avansi ne kadar ?

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Davada Sulh Hukuk Mahkemesi görevlidir. Harç ve gider avansı 200 küsür TL tutacaktır. Gider avansının kullanılmayan kısmı, karar kesinleşince size iade edilir.

 • Yusuf k*** diyor ki:

  Iyi gunler avukat bey enistem 2 yil once yeni bir matbaa acti o ara elektrik abonligi icin gelen gorevlilere kendi kimliginin yaninda olmadigini beni kimligini verip elektirk abonelgini adini yaparmisin dedi be de yaptim.sonraki zamanlarda matbaayi baskasina satmis alan kisiyi o kadar uyarmama ragmen elektrk abonenligini adimdan cikaemaya yanasmiyor suan 6 bin lira elektik cezasi ve beni icraya vermisler ne yapabirim beni aydinlatirsaniz sevinirim saygilarla

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Abonelik sizin adınıza olduğu için borcu ödemek zorunda kalacaksınız. Ödemeyi yapıp aboneliği iptal ettirin. Ödediğiniz miktarı, işyerini kullanandan talep edin. Bunun için dava açmanız gerekecektir.

 • Öykü diyor ki:

  Davayı herhangi bi aile bilgisi olmadan açabilirmiyim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Ne için dava açtığınızı bilmiyorum ancak HMK kapsamında dava dilekçesinde bulunması gereken hususlar dilekçenizde olmalı. Davacının bilgileri, davalının bilgileri, vb.

 • Kemal B*** diyor ki:

  Ben iki yıllık A.Ö.F laborant veteriner sağlık mezunuyum. Bana bakanlık aynı bölümü örgün okumadım için bakanlık suni tohumlama sertifikası vermiyor. Bakanlığa dava nasıl açabilirim. Dava acsam kazanabilirmiyim.Özel avukat tutmalımımım savcılık tan dava açabilir miyim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   İdarenin talebinizi reddetmesinin ardından süresi içerisinde idare mahkemesine başvurmalısınız. Savcılıkta dava açılmaz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 • Edanur h**** diyor ki:

  Bir çiçek sitesinden çiçek yolladım ücreti falan aldılar ne çiçek ulaştı nede telefonlarına ulaşılıyor resmen dolandırıcılık ne yapmam gerekiyor 😔

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Olayın suç unsuru taşıyıp taşımadığı ceza yargılamasının konusudur. Şikayetçi olabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ilçedeki Tüketici Hakem Heyeti’ne elinizdeki belgelerle başvurabilirsiniz. Olumlu bir karar alırsanız, icra yoluyla ödediğiniz miktarı, karşı taraftan talep edersiniz.

 • Elif A. diyor ki:

  Ben 15 yaşındayım ve ailemden ayrılmak istiyorum, şiddete maruz kalıyorum.
  Yetimhaneye yada onun gibi bir yere gitmek istiyorum başka bir aile falan. Bunu nasıl yapabilirim?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   En yakın karakola gidip durumunuzu açıklayın. Gerekli prosedür başlatılacaktır.

 • uğur b*** diyor ki:

  Meraba ben bir inşşat sektöründe 6 gün kadar çalıştım.Fakat benim paramı vermiyorlar.İş inada bindi.Bununla ilgili bir dava açmak istiyorum.sizce açabilirmiyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İcra takibi ya da alacak davası ile alacağınızı tahsil etme yoluna gidebilirsiniz. Bir avukattan hukuki destek alınız.

 • Hilal o*** diyor ki:

  Kardesim 18 yas altindan kucuk ve ona 18 yasinda olmamasina ragmen sigara satiyorlar 1 degil 2 degil dava acmak istiyorum ne yapmaliyim yardım edin