TMK 34 – Gaiplik İsteminin Düşmesi

İçerik Başlıkları:

Hakkında gaip kararı verilmesi istenen kişi ilân süresi dolmadan ortaya çıkar veya kendisinden haber alınırsa ya da öldüğü tarih tespit edilirse gaiplik istemi düşer.

TMK 34 – Gaiplik İsteminin Düşmesi

Gaiplik isteminin düşmesi ile ilgili TMK 34, bir önceki maddeye göre yapılan ilan süresi dolmadan hakkında karar verilmesi istenen kişinin ortaya çıkması, kendisinden haber alınması ya da bu kimsenin öldüğünün tespit edilmesi halinde, gaiplik istenimin düşeceğine hükmetmektedir.

TMK 34

Madde 34- Gaipliğine karar verilecek kişi, ilân süresi dolmadan ortaya çıkar veya kendisinden haber alınırsa ya da öldüğü tarih tespit edilirse gaiplik istemi düşer.

TMK 34 Gerekçesi

Madde 34- Yürürlükteki Kanunun 33 üncü maddesini karşılamaktadır.

1984 tarihli öntasarının bu maddeyle ilgili metni kısmen düzeltilmek suretiyle yeniden kaleme alınmıştır. Maddede “gaip olan kimse” deyimi yerine “gaipliğine karar verilecek kişi” deyimi kullanılmıştır.

Yazar: Avukat Erdem Akçay

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "TMK 34 – Gaiplik İsteminin Düşmesi" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.