Soru: Diğer İşçilere Zam Yapıldı ama Bana Zam Yapılmadı. İstifa Edebilir miyim?

Yazılma Tarihi: 2017-07-04
Güncellenme Tarihi: 2020-02-05
Soru: Diğer İşçilere Zam Yapıldı ama Bana Zam Yapılmadı. İstifa Edebilir miyim?

Ahmet Bey’in sorusu:

Çalıştığım şirkette benimle aynı işi yapanlara Nisan ayında zam yapıldı ancan benim maaşıma zam yapılmadı. Bana ayrımcılık yapıldığını düşünüyorum. İstifa etsem kıdem tazminatı ve diğer haklarımı alabilir miyim?

Yanıt:

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi verdiği bir kararda, her işçinin ücretinde artış yapılmasının zorunlu olmadığına ve emsal işçilerin ücretlerine zam yapılırken diğer bir işçinin ücretine zam yapılmamasının İş Kanunu madde 5‘deki  eşit davranma ilkesine aykırı olmadığına ve dolayısıyla eşit davranmama tazminatının söz konusu olmayacağına karar vermiştir. Daire kararında, zam yapılması için işçi ile işveren arasında yapılmış yazılı bir anlaşmanın bulunmasının gerekliliğine dikkat çekmiştir.

Kategori: İş Hukuku
Yazar: Avukat Erdem Akçay

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "Soru: Diğer İşçilere Zam Yapıldı ama Bana Zam Yapılmadı. İstifa Edebilir miyim?" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.