Avukatlık Sözleşmesi Örneği

Avukatlık sözleşmesi, hukuki yardım alan iş sahibi ile avukat arasında işin kapsamını ve ücret konularını düzenleyen sözleşmedir. Sözleşmenin konusu hukuki bir mesele olmalıdır ve avukatlık mesleği ile bağdaşmalıdır. Avukatlık sözleşmesi yazılı ya da sözlü yapılabilir. Ancak sözlü yapıldığı takdirde ileriki safhalarda özellikle ücret hususunda uyuşmazlık çıkabilmektedir. Bu nedenle avukatlık mesleğine yeni başlayan meslektaşlarımıza, ilk işlerinden itibaren her iş için sözleşme yapmalarını öneririz. Eğer sözleşme yapılmazsa ve ücret hususunda anlaşmazlık çıkarsa, anlaşılan ücretin miktarı avukat tarafından ispat edilmelidir. Bunun mümkün olmaması halinde ise asgari ücret tarifesi baz alınacaktır.

Avukatlık sözleşmesi örneği olarak verilen metinde 1, 2 ve 4.1 maddelerine dikkat etmek gereklidir. Diğer maddeler aslında, müvekkili bilgilendirme amacı taşımaktadır. Zira bu maddelerle belirlenen hususlar zaten mevzuatta yer almaktadır. Yetkili mahkemeye ilişkin son maddede HMK md. 17 hükmü göz önünde bulundurulmalıdır.

Özellikle dava neticesinde alacağın tahsili için icra takibi yapılması gereken hallerde vatandaşlar, bu işin de anlaşılan asıl iş içinde olduğunu düşünebilmektedirler. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için sözleşme sırasında madde 4.2 özellikle vurgulanabilir. Aynı maddede belirtilen ve ek ücret ödenmesi gereken kanun yolu duruşmaları hakkında müvekkili bilgilendirmek de ileride ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları önleyebilecektir.

Sözleşme örneğini buradan indirebilirsiniz: Avukatlık Sözleşmesi (Word dosyası)

Eğer dosya yeni sayfada açılıyorsa, bağlantıya sağ tıklayıp “Farklı Kaydet” seçeneğini kullanarak bilgisayarınıza dosyayı indirebilirsiniz.

Yazar: Avukat Erdem Akçay

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "Avukatlık Sözleşmesi Örneği" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.