Avukat Erdem Akçay

Bilişim Suçu Nedir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Temmuz 17, 2014

Bilişim suçunu tek bir tanıma sıkıştırmak yerinde değildir. Zira kapsamı her geçen gün artan, farklı boyutlara ulaşan bu alanı dar bir tanımda tutmak, doğru sonuca ulaşmayı zorlaştırır ya da imkansız hale getirir. Ancak bilişim suçunun temel nitelikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir bilişim sisteminin güvenliğini ve/veya bu sisteme depolanan verileri ve/veya sistemin kullanıcısını hedef alır,
 • Bilişim sistemi kullanılarak eylem gerçekleştirilir,
 • Haklı dayanak olmaksızın bilişim sistemine girilmelidir,
 • Sisteme girmek, verileri değiştirmek, silmek, bozmak, başka bir sisteme transfer etmek ve/veya bilişim sistemine erişimi engellemek gerekir.

Belirtildiği üzere bu nitelikleri kısıtlamak mümkün değildir. Eklemeler sürekli yapılmaktadır ve yapılacaktır.

Bir suçun bilişim suçu sayılabilmesi için dikkat edilmesi gereken temel ayrıntılardan birisi, mutlaka ortada bir bilişim sisteminin bulunması ve bunun elektronik/siber yöntemlerle zarara uğratılması gerekliliğidir. Örneğin bir bilgisayarı çekiçke kırıp içerisindeki verileri yok etmek, bilişim suçu kapsamında değerlendirilmes ancak başka bir bilgisayardan bu bilgisayara ağ bağlantısı ile bağlanıp depoladığı verileri silmek, bilişim suçudur.

Bilişim suçlarını, diğer suçlardan ayırmak çok kolay olmadığı gibi, bir bilişim suçunun işlenmesi, farklı suçların meydana gelmesini de sağlayabilir. Örneğin, bir bilgisayardaki verileri uzak bağlantı ile silmek bilişim suçu iken, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu da meydana gelmiş olabilir.

Bu kısa girişin ardından sonraki yazılarda, dünya ve Türk hukuk sistemlerinde bilişim suçlarını inceleyeceğiz.

Etiketler:

8 Yorum

 • Ökkeş E*** diyor ki:

  Benim google play hesabim calindi hesabimi calan kisiyi siber polise sikayet edebilirmiyim ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Siber polis diye bir kavram bulunmuyor. Suçun işlendiği yer karakoluna, eğer suçun işlendiği yeri bilmiyorsanız bulunduğunuz yer karakoluna ya da Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet edebilirsiniz.

 • mazhar ö**** diyor ki:

  Türkiye’nin bütünlüğünü tehdit eden terör unsurlarına yapılan saldırılar meşru mudur bir cezası var mıdır?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Saldırı olarak adlandırdığınız eylem, meşru savunma kapsamında değilse, suç olarak değerlendirilecektir. Temelde kişilere düşen sorumluluk, suç niteliği taşıyan eylemleri yetkili makamlara şikayet ya da ihbar etmektir.

 • mehmet h**** diyor ki:

  instagram üzerinden kadın profilindeki biri, acık resimler atıyor ve sizden de istiyor sizde ona atıyorsunuz, attıgınız resimleri kayıt edip isim instagram hesabı ve fotograf ile yayacagını söyleyerek, yapmaması için para talep ediyor, tehtid ediyor, şikayet edilse her hangi bir sonuç elde edilir mi ? parayı aldığı iban numarası da mevcut.

 • Recep y**** diyor ki:

  İyi günler ben bir bilgisayar alış veriş sitesi tarafından dolandırıldım parayı havale ile verdim ama ürün gelmedi savcılığa suç duyurusunda bulundum ama hiç bir yanıt alamadım

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Parasal sınırın altındaysa tüketici hakem heyetinde, üstündeyse tüketici mahkemesinde paranızın iade edilmesini talep edebilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz