Avukat Erdem Akçay

Siber Suç Nedir?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Temmuz 16, 2014

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak ortaya çıkan suç türlerinden birisi de siber suçtur. Sibernetik kökeninden gelen ve İngilizce karşılığı “cyber” olan siber sözcüğü, bilgisayar ağlarına ait olan anlamındadır. Yani siber, sanal olanı ifade etmektedir.

Dikkat edilmesi gereken husus, bilgisayar ağlarına ait olan kavramından sadece kullandığımız pc ya da laptopları anlamamak gerektiğidir. Bilgisayar; veri depolanan, veri işleyen sistem ve aletlerdir. Örneğin akıllı ev sistemleri de siber suçlar kapsamında birer bilgisayardır.

Hukuk, olmayanı düzenlemez. Öncelikle düzenlenmesi gereken husus meydana gelmelidir. Siber eylemlerin siber sistemlere ve bunların kullanıcılarına zarar verebilir hale gelmesiyle yasalar da düzenlemeye gitmiştir. Türkiye’de Türk Ceza Kanunu ve İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile düzenlemeler yapılmış, siber suçun ne olduğu ve hangi eylemlerin cezalandırılacağı belirlenmiştir.

Siber suç kavramı yasalarımızda bu haliyle kullanılmamakta, bilişim suçu olarak adlandırılmaktadır. Dünyada siber suçu belirten diğer ifadeler ise:

 • Bilişim Suçu,
 • Elektronik Suç,
 • Dijital Suç,
 • Bilgisayar Suçları,
 • Teknoloji Suçu,

gibi isimlerdir. Siber Suç kavramının ayrıntısına, yasalarımızdaki karşılığına uygun olarak bilişim suçu ile ilgili konularda değinmeye çalışacağız.

16 Yorum

 • ümit **** diyor ki:

  Bir dönem önce bekar evinde bir X kişi ile tanıştım kendisi ile aynı evi paylasiyorduk aradan 1 sure sonra kendisinin konya da bi iş yeri olduğunu ve devredeceğini fakat bankaya borcu olduğu için yatırılan parayı cekeceklerini senin hesabıma yatirsak olur mu dedi bende İnsaniyet namına kabul ettim internet bankacılığı sifremi istedi verdim para yattığını gördüğümde gider çekeriz dedi ben çalışıyordum birkaç gün sonra paranın hangi sirketten ve kimden yattığına dair bütün bilgiyi bana verdi kendisi dışarıda telefon ile konusuyordu ben gidip parayı çektim kendisine verdim sonrada bi daha görmedim ve daha sonra ailemin evine tasindim bilişim suçlarından memurlar geldi ifademi aldılar ben suphelendigim icin bu sahsin bankamatik kartini almistim polise verdim ve kaldigimiz yere goturdum oradaki yetkiliden sahsin kimlik bilgilerini aldik beni serbest biraktilar. 10.11.2015 tarihinde benimle birlikte 2 sanığında olduğu ve bu adamında dahil oldugunu öğrendiğim bi mahkeme kağıdı geldi elime ben bu yüzden ceza alirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Dosyayı incelemeden yargılama hakkında yorum yapmak mümkün değil. İşlendiği iddia edilen suçla bağlantınızın varlığı ispat edilirse ceza almanız tabii ki mümkün.

 • ayse y*** diyor ki:

  Merhaba siber suçlar müdürlüğünden geliyoruz deyip 2 sivil polis evimize geldi babamın ifade vermesi gerektiğini söyledi bu ne anlama geliyor siber babamın ne gibi bir alakası olabilir ben anlamadım tebligatı ben aldim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Şüpheli, şikayetçi ya da tanık olarak ifadesi alınacak olabilir. En doğru yanıtı, ilgili karakola giderek öğrenebilirsiniz. Gelen kişilere kimlik sormayı ihmal etmeyiniz.

 • Mehmet A**** diyor ki:

  Bir internet sitesi üzerinden eşimle mesajlaşılmış. Hakaret dolandırıcılık yok. Ben bu kişinin ip adresini o siteden sadece savcılık yoluyla mı alabilirim. Ya da bana söylerler mi kişinin adresini telefonunu savcılık

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Şikayet varsa savcılık araştırma yapar. Dosyadan görebilirsiniz. Şikayet yoksa ya da şikayet başvurusu olası bir suçla bağlantılı değilse, araştırma yapmadan takipsizlik verebilir.

 • kazım y**** diyor ki:

  Bana internet üzerinden küfür edilse ve o kisi sikayet edilse cezasini ceker mi

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Hakaretin varlığı ve kim tarafından suçun işlendiği ispat edilebilirse, cezalandırılacaktır tabii ki.

 • Ozgur **** diyor ki:

  Merhaba.. iki gün önce instagram hesabından birisi benim adıma adres açıp benim kendi fotoğraflarımı paylaşıp herkese yazıyor. Bunun için nereye başvurmalıyım.. lütfen erkenden cevap veriniz hocam

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Öncelikle Instagram yönetimine başvurmanız faydalı olacaktır. Karakol ya da Cumhuriyet Savcılığı’na da şikayet de bulunabilirsiniz.

 • Nur d*** diyor ki:

  Merhaba iki yil once bi internet cektirmistik internet benim adima cekildi 3 ev olarak kullaniyorduk ve o ağ üzerinden bi facebook hesabi açılmış kötü çocuk paylasimlari yapılmış amerika bunu tespit etmiş ve suan suçlu konumunda ben duruyorum yapan kişi bulunabilirmi lütfen hemen yanıtlayın:((

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Dosya incelemeden yorum yapmak doğru olmaz. İnternet hattını kullananların, hattın ve wi-fi niteliklerinin araştırılması gerekli.

 • Nur k*** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey. Yaklaşık 1 aydır tlf farklı kişiler tarafından aranıyor sms ile taciz oluyor. Numaram ** sitelerinden yayınlanmış. Nasıl bir yok izlemeliyim. Bunu yapan kişi bulunurmu? Yönlendirmeniz benim için çok önemli. Youtube den de yayınlanmış. Teşekkür ederim.

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Öncelikle şikayetçi olun, elinizdeki tüm bilgilerle. Youtube dahil sitelerle de iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.

 • Nadide T** diyor ki:

  Merhaba skype hesabimı bi arkadaşımın telefonunda açık unutmuşum 3 ay boyunca yazışmalarımı okumuş 2 gün önce öğrendim hakkında suç duyurusunda bulunabilir miyim

  • Av.Erdem Akçay diyor ki:

   Kişi hakkında şikayetçi olabilirsiniz. İddianızı ispata yarar bilgileri dilekçenize eklemeyi unutmayın.