Avukat Erdem Akçay

Soru: Diğer İşçilere Zam Yapıldı ama Bana Zam Yapılmadı. İstifa Edebilir miyim?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Temmuz 4, 2017

Ahmet Bey’in sorusu:

Çalıştığım şirkette benimle aynı işi yapanlara Nisan ayında zam yapıldı ancan benim maaşıma zam yapılmadı. Bana ayrımcılık yapıldığını düşünüyorum. İstifa etsem kıdem tazminatı ve diğer haklarımı alabilir miyim?

Yanıt:

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi verdiği bir kararda, her işçinin ücretinde artış yapılmasının zorunlu olmadığına ve emsal işçilerin ücretlerine zam yapılırken diğer bir işçinin ücretine zam yapılmamasının İş Kanunu madde 5‘deki  eşit davranma ilkesine aykırı olmadığına ve dolayısıyla eşit davranmama tazminatının söz konusu olmayacağına karar vermiştir. Daire kararında, zam yapılması için işçi ile işveren arasında yapılmış yazılı bir anlaşmanın bulunmasının gerekliliğine dikkat çekmiştir.

Kategori: İş Hukuku

6 Yorum

  • Faruk m****** diyor ki:

    Merhaba hocam yardımcı olursanız çok sevinirim. Tanınmış bir tekstil firmasında 1997 itibarı ile depo bölümünde başladım 11 senedir başka bölümüme terfi ettim 3 kişiydik 2 arkadaş ayrıldı 9 senedir bölümün şefi sorumlusu ben oldum tek çalışmaktayım çok yük var üzerimde çok stresli biri oldum ve tansiyon hastası .
    sorum budur maaşında hiç iyistirme duzeltme yapılmadı çok evrak yazdım ilettim olmadı yasal hak aramak istiyorum bana yol gösterin teşekkür ederim.

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Sorunuz oldukça ayrıntı içeren bir soru. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

  • tayfun ç*** diyor ki:

    merhaba hocam. ben bir fabrikada çalışıyordum ve fabrika bulundugu yerden baska bir şehire taşındı. buradaki bazı işçileri işten çıkarırken bazılarını yeni kurdugu fabrikaya götürdü bazılarını ise kendi bunyesindeki başka şirketlerinde çalıştırılmak üzere işe aldı. çalışan işçi sayısı 500 civarında ben ise 2.5 sene burada çalıştım işe iade davası açabilirmiyim.(fabrikanın kapandığını söylüyorlar fakat yeni üretim hol’ü kurulup makinalar çalışır durumdadır)

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      İşe iade davası açabilirsiniz. İşveren, yeteri kadar işçinin işe devam etmesini sağladığını ispat ederse talebiniz reddedilir. Aksi halde işe iadenize karar verilir.

  • Erhan S***** diyor ki:

    saygılar Erdem Bey: özel bir şirkette yani acentede 9 yıldır çalışmaktayım fakat hiç izin verilmiyor ücretide ödenmiyor sadece kuru maaş alıyorum inanırmısınız öğle yemeğim bile yok sizden ricam nasıl bir yol izleyip burdan ayrılabilirim kesinlikle artık çalışmak istemiyorum fakat alacaklarım yanar diye bişey yapamıyorum yardımlarınız.tşk.

    • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

      Yıllık izin ücretinizi talep edebilirsiniz. Bunu ister iş akdini sonlandırmadan, ister sonlandırdıktan sonra yapabilirsiniz. Yıllık izin kullandırmamak ya da ücretini ödememek işçiye, sözleşmeyi haklı nedenle fesih hakkı verir.

Yorum Yapabilirsiniz