Avukat Erdem Akçay

Soru: İşten Ayrılmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Yazar: Avukat Erdem Akçay - Tarih: Ekim 31, 2016

İşçilerden sıkça, işten ayrılmanın nasıl yapılması gerektiği hususunda sorular gelmekte. Her işçinin işten ayrılmayı isteme sebebi de ayrı olmakta. Her soruya bir konu açmaktansa, tüm soruları tek konu içerisinde cevaplamanın işçilere kolaylık sağlayacağını düşündük. Siz de kendi durumunuza en uygun soruyu bularak, temel ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Ancak, hak kayıplarına uğramamanız adına bir avukattan hukuki yardım almanızı da öneririz.

Cevat Bey’in sorusu:

2005 yılından beri İstanbul’da bir mobilya atölyesinde çalışıyorum. Çalıştığım işten ayrılmak istiyorum. Çünkü kendi işimi kurmak gibi bir hedefim var. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Yanıt:

İş sözleşmeniz, sonsuza kadar devam edecek bir sözleşme değildir. İş Kanunu size ve işvereninize, iş akdinin sona erdirilebilmesi için bazı haklar tanımakta. Bunlardan birisi de, geçerli bir nedeniniz olmasa da iş sözleşmenizi fesh etme hakkıdır. Geçerli bir nedeniniz yok çünkü belirttiğiniz sebep, keyfi ve kanunda sayılan haklı sebeplerden birisi değil. Böyle bir sebeple istifa etmek istiyorsanız, uymanız gereken hususlar mevcut. Öncelikle belirtmek gerekir ki, istifanızda sebep göstermeniz gerekmez. İşten ayrıldığınızı, iş sözleşmenizi fesh ettiğinizi belirtmeniz yeterlidir. Bununla birlikte işvereninize bir süre tanımalısınız. Bu süre, ihbar süresidir. Yani işvereninize, “ben ayrılıyorum ama senin de zarara uğramaman için sana bir süre veriyorum”, demiş olursunuz. Bu süre içerisinde çalışmaya devam etmelisiniz. İşvereniniz de bu sayede zarara uğramaz ve yerinize başka işçi bulabilir. Peki bu süre ne kadar olacaktır? İhbar süresi, çalışma sürenize göre hesaplanır. Sizin ortalama 11 yıllık bir çalışmanız mevcut. Dolayısıyla 8 hafta daha çalışmanız gereklidir. Bu süredeki ücretinizi yine alacaksınız. Eğer ihbar süresine uymaz ve çalışmazsanız, işvereniniz sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Bu da, 8 haftalık ücretinizdir.

Kategori: İş Hukuku

48 Yorum

 • deniz c*** diyor ki:

  Oğlumun arkadaş ortamı çocuğumu kötü yola sevk etmekte taşınmak istiyorum işten istifa ederek tazminatı alabilir miyim

 • veli e**** diyor ki:

  net maaşım bankaya yatmıyor askeri üçret yatıyor kalanı elden veriyorlar bu sebeple ayrılsam nasıl olur

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Belirttiğiniz gerekçe ile haklı nedenle iş sözleşmenizi feshedebilirsiniz. İddianızı ispat etmeniz gerekecektir.

 • nebahat y**** diyor ki:

  Merhabalar ,

  Benimle aynı işi yapan mesai arkadaşım benim iki katım ücret alıyor , ayrıca sorumluluğum da o arkadaşım daha fazla.. bu durumda haklı sebep göstererek işten ayrılabilir miyim ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İşveren, kıdem gibi unsurlar hariç, aynı işi yapanlar arasında ayrımcılık yapamaz. Eşit işlem borcu nedeniyle işçiler arasında birliği, eşitliği sağlamalıdır. Ancak bunu sınırsız olarak değerlendirmek de mümkün değildir. İşveren eğer ücretlerinizin farklılık nedenini hukuka uygun olarak açıklayabiliyorsa sorun bulunmamakta. Aksi halde, eşit işlem borcuna uymadığı kabul edilecektir.

 • Mehmet p*** diyor ki:

  Merhaba 2013 girmis oldugum isten ayrilmak istiyorum gerekcemde zam yapmiyorlar maasi zamaninda odemiyor isveren ben hemen cikip baska bir ise girmek istiyorum nasil tazminatimi alabilirim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Ücretin zamanında ödenmemesi haklı fesih sebebidir. İş sözleşmenizi feshedip, tazminatınızı isteyebilirsiniz.

 • mert diyor ki:

  merhabalar erdem bey özel guvenlık sektorunde 4.5 yıldır calışmaktayım işyerındne kıdem tazmınatımı alabilirmiyim mesela 12 saat çalışıyoruz ayda 20 gun yani 240 saat calısıyoruz maaş bordrosunda “150 saat olarak gorunuyor fazla calışmış olduğumuz mesaiyi almıyoruz vermıyorlar ben bunları öne surerek nasıl bir yol izleyebilirim kıdem tazminatımı alabilmek ıcın şimdiden teşekkürler….

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Fazla çalışmaları ve ödenmeyen ücreti ispat edebiliyorsanız, haklı nedenle sözleşmeyi feshedip, kıdem tazminatını talep edebilirsiniz.

 • Uğur c*** diyor ki:

  2.5 yıldır bir iş yerinde çalışıyorum bu sürede aldığım zam 80 TL dır günlük 9-10 saat şoförlük yapıyorum sabah 7 akşam 5 e kadar çalışıyorum yeri geldiğinde mesaiye kalıp araç hazırlıyorum ve cumartesi 4 e kadar çalıştırıp yeri geldiğinde mesaiye bırakıyor fazla mesai ücret yerine denkleştirme yapıyorlar. İşten ayrılmak istiyorum haklarımı alarak ne yapmam gerekiyor.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Eğer 1 süre çok çalışıp, 1 süre az çalışıyorsanız ve süreye uygun olarak denkleştirme yapılıyorsa, sorun yok. Ancak sürekli bu şekilde çalışıyorsanız zaten denkleştirme söz konusu değil. Ödenmeyen ücretiniz varsa, bunların ödenmemesi nedeniyle haklı nedenle feshedip, tazminatınızı ve ödenmeyen ücretinizi isteyebilirsiniz.

 • Özgür k***** diyor ki:

  Merhaba,

  5’5 yıldır bir firmada ik departmanında çalışıyorum yapmış olduğum İşlemlerde kasım ayında kontrol ederek onaya sunduğum faturada yanlış yaptığımı farkettim ve bunu yöneticimle iştarak ettiğimde oda doğal olarak geriye dönük ocak ayından beri aynı hayatı yaptığımı farketti ben yaptığım işlemlerden dolayı hatalıyım bunu kabul ediyorum ve hiçbir birşey talep etmeden işten ayrılmak istiyorum güvensizlik yaşattım sonucta nasıl bir yol izlemeliyim yardım ve görüşlerinizi rica ederim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İhbar tazminatı ödeyerek ya da ihbar süresinde çalışarak iş akdinizi sonlandırabilirsiniz.

 • Marjan B***** diyor ki:

  Merhaba. İranlı hekimim; bir sigorta şirketinde 10 temmuz 2017 sen beri çalışıyorum. Çalışma iznime geç başvurmuşlar, ve dolayısı ile 29.10.2017 tarihinde çıkan çalışma izni için de 16.11.2017 tarihinde SGK yapmışlar. İşten ayrılmak istiyorum; ancak hak kayıplarım var; geç çıkan çalışma izni ile önceki çalışma izni arasında kesinti, SGK sız çalışmak gibi. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Sigorta girişinin yapılmaması, primlerinizin ödenmemesi size iş akdini haklı nedenle fesih olanağı veriyor. Hangi hak kayıplarını kastediyorsunuz bilmiyorum ancak haklı nedenle fesih ile bu haklarınızı koruyabilme olanağınız yüksek gözüküyor.

 • Yusuf O*** diyor ki:

  Merhaba 2008 de özel bir bankaya girdim halen çalışıyorum sigorta girişim 01.07.1999 bugün itibariyle işten ayrılmak istiyorum tazminatı mı alabilir miyim.saygılar

 • Elif Nur E*** diyor ki:

  Özel bir okulda öğretmen olarak çalısmaktayım.ancak 1.dönem sonunda saģlık nedenlerim ve iş yükümün ağır olması gibi sebeplerle işten ayrılmak istediģimı müdürümle konuştum.bana yerine öğretmen bulamazsa devam etmek zorunda olduģumu söyledi.etmezsem ne gibi sonuçları olabilir.yardımcı olurmusunuz.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Eğer sağlık sorunu yaşamanıza sebebiyet veren, işin kendisi, işveren ya da başka bir işçi ise, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedip, diğer şartları oluşmuşsa kıdem tazminatızı alabilirsiniz. Eğer başkaca bir sebeple sağlık sorunu yaşıyorsanız, ihbar süresine uyarak(ihbar süresinde çalışarak ya da ihbar tazminatı ödeyerek), işten ayrılabilirsiniz.

 • Sevgi i**** diyor ki:

  4 buçuk yıldır özel bir şirkette yemek çay işlerine bakıyorum.. son iki yıldır canımdan bezdim muhasebeci beni azalıyor bağırıyor aşsalıyor küçümsüyor dayanacak gücüm kalmadı onca emeğin heba mı olacak işten ayrılsam ?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Kişinin davranış ve sözlerini işverene iletip, önlem almasını talep etmelisiniz. Önlem alınmaz, işlem yapılmazsa, haklı nedenle sözleşmenizi feshedip tazminatınızı alabilirsiniz.

 • Gürhan U**** diyor ki:

  Beyaz yakadayım 1 yıl 10 aydır çalışıyorum. Sigortalarım tam ama 5 ay net maaşım yarım olarak yatırıldı halen toplam 2.5 maaş alacağım var. İş yerimden ayrılmak istiyorum tazminat hakkım varmı?

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Ücretinizin zamanında ödenmemiş olması nedeniyle sözleşmenizi haklı nedenle feshedip tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

 • Necati Y**** diyor ki:

  Merhaba benim iş sözleşmem yok ama sigortam aldığım maaş üzerinden yatıyor ama 3 aydır maaşımı alamıyorum çıksam maaşımı adli yol ile alabilir miyim

 • Melike K**** diyor ki:

  Merhaba Erdem bey. 6 yıldır ozel bir hastanede çalışmaktayım. Muhasebe departmaninda calisiyorum. Sefim bazen cay getir, misafirlerime bir seyler al gibi işin tanimina uymayan talepleri oluyor. Bunlari istemeyerek te olsa birkac kere yaptım. Fakat bu talepler giderek artiyordu. Bu isler icin isletmede cayci da var, yapmak istemedigimi muhasebeci oldugumu soyleyince de tavir aldi bana. Bayan olmama ragmen agir koliler gibi isler veriyor. Bu ayda herkese maaş iyilestirmesi yapilmasina ragmen bana iyilestirme yapılmadı. Bu durumu hastane mudurune ilettim fakat konuya ilgisiz kaldi. Bunu ispat edecek bir evrak yada konusma kaydi yok. Arkadaslar da islerinden olur diye sahitlik yapmazlar, korkarlar. Artik manevi olarak cok yiprandigimi hissediyorum. Emeklerimin boşuna gitmesini de istemiyorum. Ne yapmaliyim. Yardımınızı rica ediyorum.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İşinizin tanımına uymayan işleri yapmak zorunda değilsiniz. Yapmadığınız için yaptırım uygulamaya çalışılıyorsa, hem bunlara itiraz edebilir, hem haklı nedenle feshe kadar diğer olanakları kullanabilirsiniz.

 • Hakkı yı****** diyor ki:

  Merhabalar Erdem bey, benim Şöyle bir durumum var. Yaklaşık 4aydır çalışmakta işyerinde maaşlar bankaya. Ekstra mesai ücretleri ise elden verilmekte ve bende bu şekilde olmaması gerektiğini yasak olduğunu söyledim ve bundan dolayı bana karşı tavır alındı. Bende bu yüzden mesailere ücretimin bankaya yatırılırsa kalabileceğimi aksi halde kalmak istemediğimi söyledim. Onlar bizde böyle işine gelirse çalışırsın gelmezse çalışmazsın diye karşılıkverdiler. Bende ayrılmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor. İlginize teşekkürler iyi geceler.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İşin kuralına göre yapılmasını talep ettiğiniz için sizi tebrik ederim. Geçmiş döneme ilişkin eksik ödenen prim ücretlerinizin bulunduğunu belirterek haklı nedenle sözleşmenizi feshetmeniz mümkün olabilir. Bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız.

 • orhan g****** diyor ki:

  Merhaba ben yaklaşık 3 haftadır çalışıyorum 23 yaşındayım bir cafede çalışıyorum işten ayrılmayı talep ettim ve sigortam yok işe gitmesen herhangi bir zarara ugrarmiyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Sözleşmenizde deneme süresi koyulmamışsa ya da süre tamamlanmışsa, 2 hafta ihbar süresi vermek zorundasınız. İşten ayrılacağınızı belirtip, 2 hafta daha çalışmalısınız. Deneme süresi varsa ve süre tamamlanmamışsa, süre vermeden işten ayrılabilirsiniz.

 • Rasit s**** diyor ki:

  Merhaba Erdem Bey jeneratör firmasında çalışan motor teknisyeniyim işi miz ağır şef le aramiz iyi değil bana tutanak tuttu bende savunma yazdım mobbing uyguluyor yazdım müdürüm bana iş veriyor şef diyor okim sana iş veremez sana işi ben veririm diyor ikisinin arasında kalıyorum savunma sonra sonrasında beni tehdit ediyor seni 3 tutanakta işten atcam diyor sana en ağır işleri vericem yapamaz san tutanak tutucam diyor ben 8 aydır antidepresan kullanıyorum doktorum piskolojik diyor film ve sonuçlar temiz çıkıyor işten çıkmak istiyorum 2senelik isciyim kendim bıraksam işi işsizlik maaşı alamassam sıkıntı olur benim için iş bulana kadar işsizlik maaşı Alman gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İşsizlik maaşı alabilmek için şartlarına uymanız gerekli. Yapılan mobbingle ilgili olarak ise, tanığınızın olmasına dikkat etmenizi, yöneticinize yazılı şikayette bulunmanızı önermek mümkün.

 • Umut b***** diyor ki:

  Ben bi şirkette 7 yıldır çalışıyorum maaşım asgari ücret ten yatıyor geri kalan elden veriliyor agi verilmiyor resmi tatil dini bayramlar da izin yok hafta sonu izni yapmıyorum ama bordro da 4 gün izin gözüküyorpsikolojim bozuldu evliyim 2 çocugum var ayrılmak istersem haklarımı alabilmek için nasıl bi yol seçmeliyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Sigorta priminin eksik gösterilmesi haklı nedenle fesih hakkı verir işçiye. Ancak bunun ispatı gereklidir. Bazı durumlarda yazılı delil aranır. Bir avukatla yüz yüze görüşerek bilgi alınız.

 • EZGİ A***** diyor ki:

  Merhabalar ,
  Ben 6 yıldır özel sağlık hizmetinde sekreter olarak çalışıyorum.Bu zamana kadar sadece 2016 yılında evlilik nedeni ile izin kullanmıştım. Diğer yılların izni kaldı ve ücretini de almadım.Artık işten ayrılmak istiyorum. Çalışmayacağım da. Kötü bir şekilde de ayrılmak istemiyorum. Ne yapmalıyım bu konuda, çalışmak istememek geçerli bir sebep mi ve tüm haklarımı alabilir miyim ?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Haklı nedeniniz olmadan istifa ederseniz, kıdem tazminatı talep edemezsiniz. İhbar süresine de uyamnız gerekir. Bundan tamamen bağımsız olarak, istifa nedeniniz ne olursa olsun ya da istifa etmeden, yıllık izin ücretlerinizi talep edebilirsiniz.

 • Caner H**** diyor ki:

  Yeni başladığım çağrı merkezinde sigortamın girişi e devlette görünmüyor. İşveren sigortamın yattığını söylemesine rağmen benim kontrollerim de herhangi bir veriye rastlayamıyorum. Bu sebepten dolayı işten ayrılmak istiyorum. Acaba bu mümkün müdür? Daha önce çalıştığım yerdeki firmadan sigorta girişim yapılmıştı o firma işe başladığım günün ertesi direk sigortamı yatırmaya başladı ve ben bunu e devlette görebildim. Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için.

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   İşten ayrılmak için haklı nedendir bu durum. Ancak siz de işe girişinizi SGK’ya bildirebilirsiniz.

 • Erkan k**** diyor ki:

  Merhabalar ben çalıştığım firmada 6 yıl oldu benim mesai arkadaşım işten ayrıldı ve benim iş yüküm 2 kat arttı ve tatil günleri de çalışıyorum tüm haklarımı alarak istifa etmek istiyorum acaba nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 • Meltem D*** diyor ki:

  Merhabalar
  1 haftadır yeni işe başladım fakat daha iyi bir iş teklifi aldım bu konuda çalıştığım yere nasıl bir beyanda bulunabilirim acaba karşı tarafida mağdur etmemek açısından
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

 • Aslı ş*** diyor ki:

  Merhaba
  3 aydır bir diyetistenin yanında asistan olarak çalışıyorum.Yemek düzensiz çıkış saati düzensiz.Düzensiz yaşam şeklinden ve Manevi olarak çok yoruldum yıprandım anlaşamıyorum kendisiyle . Ayrılmak istediğimi söyleyeceğim fakat yazılı bir bildirgeyi nasıl hazırlamalıyım ? Kendisine mi yoksa muhasebeciye mi vermeliyim ? Burası benim ilk işim ve bende onun ilk sigortalı çalışanıyım . İşe başladığımda herhangi bişeye hatta hiçbişeye imza atmadım tc no ile sigortamı başlattı bana bilgi vermeden imzam olmadan bir sözleşme yapamaz değil mi ? Bunu da merak ediyorum . Ne ona ne de muhasebecisine güvenmiyorum .
  Yardımcı olursanız çok sevinirim
  Teşekkürler

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Diyetisyen sizin işvereninizdir. Kendisine, işten ayrılmak istediğinizi söyleyin. 2 hafta daha ihbar süresi için çalışın. İhbar süresinde çalışmanızı istemezse, bunu yazılı olarak size bildirmesini isteyin. Bir kağıda, “….’nin ihbar süresinde çalışmasına gerek yoktur.”, yazıp versin.

 • Adnan e**** diyor ki:

  Merhaba benim sorunum yeni calistigim firma odemeler geç yatırıyorlar sizinle ilgilenmiyorlor 8yil çalıştım âmâ 5ayda çekilmez oldular cikarsam tazminat alabilirmiyim

  • Avukat Erdem Akçay diyor ki:

   Ücret ödemelerinin aksatılması işçiye, haklı nedenle fesih hakkı verir. İş akdini sonlandırırsanız, tazminatlarınızı alabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz