Soru: İşten Ayrılmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Soru: İşten Ayrılmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

İşçilerden sıkça, işten ayrılmanın nasıl olması gerektiği hususunda sorular gelmekte. Her işçinin işten ayrılmayı isteme sebebi de ayrı. Her soruya bir konu açmaktansa, tüm soruları tek konu içerisinde cevaplamanın işçilere kolaylık sağlayacağını düşündük. Siz de kendi durumunuza en uygun soruyu bularak, temel ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Ancak, hak kayıplarına uğramamanız adına bir avukattan hukuki yardım almanızı da öneririz.

Soru:

2005 yılından beri İstanbul’da bir mobilya atölyesinde çalışıyorum. Çalıştığım işten ayrılmak istiyorum. Çünkü kendi işimi kurmak gibi bir hedefim var. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Yanıt:

İş sözleşmeniz, sonsuza kadar devam edecek bir sözleşme değildir. İş Kanunu size ve işvereninize, iş akdinin sona erdirilebilmesi için bazı haklar tanımakta. Bunlardan birisi de, geçerli bir nedeniniz olmasa da iş sözleşmenizi feshetme hakkıdır. Geçerli bir nedeniniz yok çünkü belirttiğiniz sebep, keyfi ve kanunda sayılan haklı sebeplerden birisi değil. Böyle bir sebeple istifa etmek istiyorsanız, uymanız gereken hususlar mevcut. Öncelikle belirtmek gerekir ki, istifanızda sebep göstermeniz gerekmez. İşten ayrıldığınızı, iş sözleşmenizi feshettiğinizi belirtmeniz yeterlidir. Bununla birlikte işvereninize bir süre tanımalısınız. Bu süre, ihbar süresidir. Yani işvereninize, “ben ayrılıyorum ama senin de zarara uğramaman için sana bir süre veriyorum”, demiş olursunuz. Bu süre içerisinde çalışmaya devam etmelisiniz. İşvereniniz de bu sayede zarara uğramaz ve yerinize başka işçi bulabilir. Peki bu süre ne kadar olacaktır? İhbar süresi, çalışma sürenize göre hesaplanır. Sizin ortalama 11 yıllık bir çalışmanız mevcut. Dolayısıyla 8 hafta daha çalışmanız gereklidir. Bu süredeki ücretinizi yine alacaksınız. Eğer ihbar süresine uymaz ve çalışmazsanız, işvereniniz sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Bu da, 8 haftalık ücretinizdir.

İşten keyfi olarak istifa edilmesi halinde işçinin kıdem tazminatı alabilmesi söz konusu olmayacaktır. Ancak bunun dışındaki hakları (yıllık izin ücreti, fazla çalışma ücreti, vb) şüphesiz ki işveren işçiye ödemelidir.

Kategori: İş Hukuku
Yazar: Avukat Erdem Akçay

Yorumlar

 • Okan **** diyor ki:

  Merhabalar…bulunduğum iş yerimde 18aylık bir çalışma durumum söz konusu günün ekonomik şartlarından dolayı işverenim istifa isteyip duruyor kendi çıkartamıyor.Yıldırma politikası uyguluyor kişileri şahıslara hedef alarak iki kişide başarılı oldu ama ben hakkım olan tazminatı almadan gitmek istemiyorum.. bu konuda haklı sebeple tazminatımı nasıl alabilir? Nasıl bir yol izleyebilirim?

 • Sultan ***** diyor ki:

  Ben özel anaokulunda çalışıyorum ve kızım da benimle birlikte geliyor. Okula başladığımızdan beri kızım hasta geçmeyen kulak enfeksiyonu var ve doktor enfeksiyonlu ortamda bulunmaması gerekiyor dedi ben işten ayrılmak istiyorum bu süreci nasıl yonetebilirim?

 • Gamze **** diyor ki:

  3 aydır çalıştığım yerden ayrılmak istiyorum kaç gün önceden söylemeliyim.daha iyi bir is buldum yeni is yerimde hemen başlamamı istiyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

 • Mehmet **** diyor ki:

  11 yıldır aynı yerde çalışıyorum borcum var işi bırakmak istiyorum pek yardımcı olmuyorlar ve ihbarını alamazsın diyorlar

 • Kemal *** diyor ki:

  Apartman görevlisiyim işten ayrılmak istiyorum 8yildir burda çalışıyorum tazminatımı alabilirmiyim

 • Semra **** diyor ki:

  6 yıldır devam ettiğim işten ayrılmak istiyorum.Müdür haksız yere kızıp bağırıyor.Makinanın başında tehlikeli bir işte çalıştığım için psikolojimin etkilenip bana zarar gelmesinden endişe ediyorum.Tazminat alma hakkım varmı.Yardımcı olursanız memnun olurum

 • Ertan **** diyor ki:

  Hayırlı akşamlar avukat bey ben tedavi görüyorum ama doktorun özel yeri olduğu için rapor gercersiz sayıldı 6 senedir aynı firmada çalışıyorum ama ilk 4 sene yılık izinimi vermediler ve parasınida cermediler 24 güne 4530 TL para kesmiş ve bende ayrılmak istiyorum bu konuda tazminat ala biliiyim

 • Mehmet ***** diyor ki:

  Belediyede çalışıyorum 9 yıl oldu nasıl hakkım alıp çıkabilirim

 • Burcu Ü**** diyor ki:

  Merhabalar 13.09.2021 tarihinden itibaren çalışmış olduğum firmadan kendi isteğim ile ayrılmak istiyorum içeriye olan avans borcum bulunmakta eğer kendi isteğim ile istifa eder işten ayrılmak istersem tazminat alabilir miyim yine de ve geçen sene işi bırakan 3 arkadaşımız daha olmuştu onlara sadece bir aylık maaşlarının verildiğini söylemişlerdi

 • hüseyin *** diyor ki:

  MERHABA
  Emekli olduktan sonra 11 yıl çalışmaya ettiğim işimden deprem çekincesi sebebi ile şehir değiştirmek maksatlı ayrılmak istiyorum.
  ihbar süremi dikkate alarak istifa edeceğim.
  bu sebebi öne sürerek kıdem tazminatı alabilir miyim.

 • Cemile diyor ki:

  Merhaba, 4 yıldır çalıştığım iş yerinden ayrılmak istiyorum, işverenin hadsiz tavırları, gel git aklı ile davranmadı, özel hayata müdahale gibi bir çok istismara maruz kaldım. İşsizlik ödeneği ya da tazminat alabilmek için nasıl bir yol izlenmeli?

 • Hacı m*** diyor ki:

  Işten ayrılmak istiyorum çünkü maaş günlerimiz belirsiz önce asgarı ücreti banka hesabıma yatırıyor geri kalan maaş farkımı ve mesailerimi elden günü belirsiz bir şekilde alıyorum ne yapmalıyım

Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

Lütfen Dikkat: Form aracılığı ile "Soru: İşten Ayrılmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?" hakkındaki değerlendirmelerinizi, eklemelerinizi, önerilerinizi ya da yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfasını kullanınız.